Česká geologická služba
Virtuální muzeum
Úvod  > Paleontologie > Živočichové > Mnohobuněční > Členovci > Rakovci

Rakovci (Malacostraca)

      Rakovci (lat. Malacostraca), též „vyšší korýši“, je třída obecně známých bezobratlých živočichů z podkmene korýši, jako je například svinka, stínka, rak říční, krevety nebo krabi. Podle Bruscy mezi rakovce patří 40 200 známých druhů. Fylogenetické analýzy je někdy řadí do příbuznosti klanonožců (Copepoda) a rakovčíků (Mystacocarida), podle novějších analýz jsou však spíše blíže příbuzní se svijonožci (Thecostraca) (společné označení Communostraca). Jejich tělní stavba je však tak pozoruhodná, že byli oddělováni od ostatních korýšů (všichni ostatní byli označováni jako nižší korýši). Rakovci jsou zřejmě monofyletický taxon.

Tělo rakovců se skládá z 19–20 článků, přičemž cephalon se obvykle skládá z pěti článků, thorax také z pěti, pleon ze šesti nebo sedmi a na konci těla je telson. Thorax je zcela či alespoň částečně zakryt tzv. karapaxem (krunářem). Dále mají 0–3 páry příústních nožek (maxilipodů), biramózní či vzácněji i uviramózní nebo fylopodózní hrudní končetiny (thorakopody), dále antenuly a anteny a na pleonu pleopody. Samičí gonopóry jsou na šestém segmentu pereionu, samčí vždy na osmém.

Většinou se uznávají dvě podtřídy: Phyllocarida (jejich fosilní zástupci jsou mimořádně významní především ve spodním paleozoiku, odkaz viz např. a Eumalacostraca – ta zahrnuje všechny ostatní, "moderní" rakovce.

Zdroj (upraveno): www.wikipedia.cz

Tuzoia bohemica

Invent. čísloVK40
TaxonomieKmen: Arthropoda / Třída: Malacostraca / Rod: Tuzoia / Druh: bohemica
Popisa, b, pozitiv a negativ části velkého karapaxu, stav dobrý
Litostratigrafiejinecké souvrství
Chronostratigrafiepaleozoikum - kambrium - střední kambrium
ReferenceKordule a Chlupáč (2002), text. fig. 2D, Pl. I, fig. A, B, C

zpět
Předchozí Předchozí
Další Další     
Tuzoia bohemica
Tuzoia bohemica

Virtuální muzeum České geologické služby, www.geology.cz, (C) Česká geologická služba, 2011 , v.0.99 [13.12.2011]