Česká geologická služba
Virtuální muzeum
Úvod  > Paleontologie > Živočichové > Mnohobuněční > Archeocyáti

Archeocyáti (Archaeocyatha)

      Archeocyáti (lat. Archeocyatha) jsou vyhynulé organismy, které si vytvářely vápnité kostry kuželovitého až pohárovitého tvaru. Typická kostra má tvar na vrchol postaveného dvojvrstevného kužele. Vnitřní a vnější stěna obklopují centrální dutinu. Prostor mezi vnější a vnitřní stěnou se nazývá intervallum, který je členěn vertikálními a horizontálními dny. Archeocyáti žijí přisedle, koloniálně nebo solitérně a jsou považování za filtrátory.

Archaeocyáti byli prvními tvůrci pravých (často rozsáhlých a diverzifikovaných) útesů na světě. Centrem jejich vzniku ve spodním kambriu (počátkem stupně tommottu=vyšší terreneuvian, dosud nepojmenovaný 2. stupeň kambria, před ca 525 milióny let) byl zřejmě východ kontinentu Siberie (dnešní Sibiř), odkud se během následujícího stupně adtabanu (=třetí dosud nepojmenovaný stupeň kambria) rozšířili po celém světě. Jsou známy stovky jejich čeledí. Byli však vázáni na tropické a subtropické podmínky a mělká, dobře prokysličená moře. Vyskytují se pouze ve spodním kambriu, ve středním kambriu vymírají. Uvádějí se ovšem pochybné zbytky i svrchnokambrického stáří (z dnešní Antarktidy). Jsou známi z dnešní Sibiře, Mongolska, Severní Ameriky, Austrálie, Evropy (nejblíže našim hranicím se nachází Görtlitz, pochybné zbytky jsou však známy i od nás z krkonošsko-jizerského krystalinika).

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Archaeocyatha
archaeocyath
Struktura schránky archaeocyathida
*1 – mezera (intervallum) *2 – centrální dutina *3 – vnitřní stěna *4 – póry (všechny stěny a septa mají póry, zde kvůli zjednodušení zanedbáno) *5 – přepážka (septum) *6 – vnější stěna *7 – kořenovitý výrůstek (rhizoid)


 

PB416
Ajacicyathidae PB416
PB415
Ajacicyathidae PB415
PB421
Ajacicyathidae PB421
PB419
Ajacicyathidae PB419
 

Ve virtuálním muzeu je evidováno celkem 192 vzorků

Virtuální muzeum České geologické služby, www.geology.cz, (C) Česká geologická služba, 2011 , v.0.99 [13.12.2011]